Účto a tiskárny

Jakou tiskárnu koupit pro Účto?

Je-li Účto nejčastěji používaným programem na vašem počítači, myslete na něj při nákupu nové tiskárny; vhodnou volbou zrychlíte a zkvalitníte tisk. Pro tisk z ÚČTA se hodí tiskárny, které podporují tisk ve znakovém režimu MS-DOS, mají vestavěnu českou znakovou sadu v kódu Latin-2 (CP 852) a připojují se na paralelní (LPT) port.

Pokud používáte počítač a tiskárnu na vše možné (nejen na účetnictví), kupte si libovolnout tiskárnu podle vašich potřeb (dnes jsou rozšířené např. tiskárny s napojením do USB portu) a využijte možnosti Windowsovského tisku z Účta s pomocí programu ÚčtoTisk, který převádí DOSovské tiskové výstupy z Účta do Windows a tiskne na každé tiskárně. Účto se Vám přizpůsobí.

Další informace najdete v textu Tisk ve Windows pomocí programu ÚčtoTisk.

Tiskárny doporučené od uživatelů Účta

Při tisku pod Windows Účto "spadne" na dolní lištu

Způsobují to některé ovladače tiskáren tím, že zobrazují na liště stav tisku. Lze odstranit jen zobrazením ÚČTA v okně (LevýAltEnter) a jeho maximalizací (ve Windows 95/98/Me prostředním ze tří tlačítek v záhlaví okna napravo, ve Windows 2000/XP kliknutím na levý okraj záhlaví okna, volbou /Vlastnosti /Písmo a nastavením vhodné velikosti písma).

Čeština při tisku

Tiskárna obsahuje českou znakovou sadu, ale česky netiskne

U mnoha tiskáren EPSON a Canon fungují pro nastavení abecedy Latin 2 (PC 852) tyto sekvence v Resetu tiskárny (Ostatní /Speciality /Nastavení PC FANDu /FANDINST.EXE pro odborníky - Tiskárna):

- EPSON: 1B28740300010A001B7401
- IBM: 1B5B54040000000354

Pozor: Tiskárny některých výrobců (Star, Fujitsu...) tyto sekvence "nechápou", dokonce mohou poškodit dosavadní nastavení. Pak je třeba Reset vyprázdnit a tiskárnu znovu nastavit programem (STARSET apod.).

Tiskárna neobsahuje českou znakovou sadu, operační systém Windows 95 nebo vyšší

Zkuste v okamžiku, kdy je sestava k vytištění na obrazovce, stisknout F10 a volit /Tisk /Windows 1 (/Windows 2). Pokud tento způsob tisku funguje, volte Ostatní /Tiskárna /Nastavit tiskárnu Windows a nastavte tu, která vyhovuje. Další informace najdete v textu Tisk ve Windows pomocí programu ÚčtoTisk.

Program ÚčtoTisk (Výchozí tiskárna Windows) netiskne česky

Netiskne nebo "šifruje" česká písmena jako ď, ě, ň, ř, ť, ů.

  1. Je aktivní program Adobe Type Manager, který je součástí instalace produktů jako Adobe Premier nebo Adobe Photoshop. Změňte jeho nastavení na OFF a restartujte Windows.
  2. V souboru WIN.INI v sekci [FontSubstitutes] je předepsána nesprávná náhrada požadovaného fontu. Opravte ji a restartujte Windows.